Avdive ani Makedonija tato vakti savo ka resarel dji ko 40 digroja(stepenija)

302

Foto:lendo google.
Avdisaske metereologova vakerna so thavdena e tate divesa ani Makedonija.
Maksimalnikane diveseskere tatipna ka resaren taro 39 dji ko 40 digrija.

Isi shajipa te phudet thaj tikori bavlal taro ulavde kotora(riga).Ado o UV indeksika resarel dji ko 8.
Ko Skopje o tatipe ka ikherel dji ko 40 dugrija(stepenija)
👇👇👇
Денес метереолозите прогнозираат дека продолжува сончевото и многу топло време во Македонија. Денеска максималните дневни температури ќе достигнат до 39 Целзиусови степени. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од југозападен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец.
Дневните температури ќе се движат од 31 до 40 Целзиусови степени.