Blog

Stevo Pendarovski erati ko miting ano Suto Orozari

O Prezidentsko kandidati Stevo Pendarovski ano avdisutno mitingo ko Suto Orizari vakerga, i Makedonija thani them multietnikani , shaj te djal anglal salde te arakhela sa e khedinengere nijamija.

Tumen sar Roma sakana sikavgen tumen sar śukar domakinija thaj me sakana akharavaman śukar kana avava. ani Komuna Suto aorizari, vakerga o Stevo Pendarovski.

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва од Шуто Оризари порача дека Македонија, како мултиетничка земја, може да просперира и да оди напред само ако подеднакво ги вреднува сите етнички заедници.

„Ромите за мене се еднакви како и сите останати граѓани. Јас не ги разликувам луѓето по нивната верска или етничка припадност. Кај мене можел да дојде секој што ќе посака, без разлика дали е Македонец, Албанец, Турчин или Ром, дури и ако не гласал за мене,“ истакна Пендаровски и додаде дека во нашата земја има врвни интелектуалци Роми кои придонесуваат за развој на нашата заедничка татковина.

Во насока на афирмација и поголема видливост на Ромите во општеството Пендаровски посочи дека во рамки на неговиот тим како претседател има советничка која ги адресира проблемите и предизвиците на Ромите.

Hazri kerga: Erdan M.foto Sevgul A.

Paluni anketa bash avutne prezidentska alosariba 2024

Centari bashnpolitikano rodlaripe sar thaj komunikacija, ko barabar avere agencijencar lingarge o dujto fori rodlaripe bash kaske e dizutne ka den peseskkro hango ko avutne presidentska alosariba ko 2024 bers.
👇👇👇
Центарот за политички истражувања и комуникации – ЦРПК во соработка со Здружението за новинарство, информации, комуникациски и маркетинг услуги „Глас на ответка“ го спроведува второто истражување во пресрет на претседателските избори во 2024 година, пренесува Канал5.

На прашањето: За кој кандидат ќе гласаат на претседателските избори, граѓаните одговорија вака:

Stevo Pendarovski anglal o dizutne dela po lafi i them djala premal Evropaki Unija

Ano eratutno dikhipe dizutnencar o kandodati taro SDSM bash Presidenti ani Makedonija, Stevo Pendarovski, vakerga e dizutne mangena evropa thaj olakere vudara.
Amen kugem ko NATO thaj sijem anglal ko vudara e Evropake Unijake odoleske e dizutne ka den palpalem poro hango amenge, te shaj i them djala poanglal, vakerga Pendarovski.
👇👇👇
Со договорите што ги постигнавме, на долг рок ја загарантиравме иднината на Македонија. Влеговме во НАТО и ги отворивме вратите на ЕУ.
Ниту една власт претходно немаше политичка храброст, а нас ни беше на прво место. Во нивно време, на меѓународен план земјата беше комплетно изолирана, без стратешки пријатели, раскарана со соседите. Не смееме повторно да се враќаме назад, затоа што граѓаните сакаат убав и спокоен живот дома.
Знам дека на 24 април тие ќе го одберат бројот 1, за европски развој на земјата.

O VMRO- DPMNE peseskiri parlamentarno kampanja anavkerelala tari dis Ohrid

Presidenti taro VMRO- DPMNE Hristijan Mickovski avdive barabar e serutneja tari dis Ohrid, Kiril Pecakov, ka vizitinkeren i askaerengi kasarna ko Ohrid.
Mickovski prekal poro fb. profil panda erati akharga sa e dizutnen te len than ko avdisutno mitingo ko Ohrid,saveja ka anavkerel thaj i parlamentareskiri kampanja thavdipnaja taro 20:00 ari.
👇👇👇
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на општина Охрид, Кирил Пецаков, за денес ќе извршат увид на градежни активности во поранешната касарна во Охрид.

Мицковски преку својот фб.профил уште вчера се обрати до граѓаните од својот автомобил на пат за Охрид,повикувајќиги на првиот митинг од парламентарната кампања што ќе се одржи денес во 20:00 часот во Охрид.

Приклучете на бранот за промени! Да ја вратиме контролата над сопствената држава. Да ја направиме Македонија повторно твоја!

Hazri kerga:Roma Press

SDSM- Avdive promovirinela peseskiri parlamentarno programa

Kampanja bash Parlamentarna alosaribe thavdelq taro avdive. Peseskere aktiviribnaja taro partie thaj koalicija avgo akhargaola impartija SDSM, savi ka promovirinel sa e kandidaten taro 6 alosaribnaskere kotora.
SDSM-i čipota ikjerelala avdive taro 12 o ari ko Muzej bas sovremeno umetnost, aso anglal o khedime ka kerel lafi o Presidenti e partijako Dimitar Kovacevski.
👇👇👇

Кампањата за Парламентарните избори започнува од денес. Со активностите на партиите и коалиците за претставување на изборните програми и кандидатите за пратеници во 6 изборни единици денес ќе бидат промовирани.

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија организира настан по повод означување на почетокот на кампањата за парламентарните избори „Нема откажување од иднината“ на СДСМ и коалицијата за европска иднина ќе се обрати претседателот на партијата, Димитар Ковачевски, во Музеј на современа уметност со почеток ид 12:00 час.

E Kandidatija bash presidentija Makedonijake avdive phirena o 15-to dive tari olengiri kampanja

Avdive tano o paluno 15-to dive tari kampanja e kanodidatengi save pretendirinena te resaren ko avgune manusa presidentija e Makedonijake.
Pashe sa e kandidatija buvle ka oven maskar e dizutne sebepeja paśal te vakeren peseskkri alosaribnaski programa telal kaste trubuj e dizutne te vakeren kaske ka den peseskkro hango.

-Kandidatka taro VMRO DPMNE Gordana Siljanovska- Davkova,dikelapes e dizutnencar taro Ohrid ano baro kitingo savo thavdela taro 20:00 ari.

-Kandidati bash presidenti themakoro taro ZNAM- Maksim Dimitrievski ka dikhelpes peseskere dizutnencar tari dis Kumanovo.

-Kandidati taro Evropsko fronti- DUI O Bujar Osmani, avdive ka ovel maskar e dizutne taro Slupcane, Matejce thaj Lipkovo.

-Kandidatka tari Levica Biljana Vankova ka ovela dikhipe e dizutnencar taro Veles, pe savo mitongo ka kerel lafi thaj o Presidenti tari partija Levica o Dimitar Apasiev.

-Aso kandidati taro GROM- Stevce Jakimovski avdive ka araklagovel maskar e dizutne taro dizja
Gevgelija,Novo Selo thaj ki dis Strumica.

👇👇👇
Денес е петнаесеттиот ден од кампањата за претседателските избори.
Претседателските кандидати преку различни локации со оддржување на митинзи, средби со грагани и соично ги презентираат своите изборни програми.

Кандидатката за претседател на Македонија поддржана од партијата ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, денес својата програма ќе ја презентира пред граѓаните во Охрид од 19:00 час.
Кандидатот за претседател на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски ќе ја презентира програмата пред граѓаните во Куманово, на Градскиот плоштад од 20:00 час.

Во рамките на кампанјата за претседателски избори Бујар Османи – Европски фронт Европски фронт ќе оствари средба со граѓаните од Слупчане, Матејче,Липково а како централен митинг ќе се оддржи во Спортската сала на Средно економско училиште со почеток пд 20:00 час.

Инаку,кандидатката за претседател на Македонија поддржана од Левица, Билјана Ванковска ќе одржи митинг во Велес, на кој ќе се обратат и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев и Борислав Крмов,во Народнитот театар со почеток од 19:30 час.

Претседателскиот кандидат на ГРОМ Стевчо Јакимовски ќе има средби со граѓани во Гевгелија а пред медиумите ќе се обрати пред Матичната библиотеја „Гоце Делчев“ во 11:00 час, за потпа да продолжи во Ново Село и Струмица.

Hazri kerga: Erdan M. Fuat B.

Taro bare birśima thaj bavlalina mule 18 manuśa..

Фото: EPA-EFE/ALI HAIDER

Dubai,finansijako centro taro paśutno purab,sa čhinavdo sebepi o bare birśima savo akharga baro problemi ano naklo kurko ko Paśakerime Arapska Emiratija thaj ko Bahrein, aso ko Oman mule 18 manuśa.
O Baro maśkarthemutno airporti ko Dubai sa phanlo thaj sa e ujrarde dočhivenapesa ano avera phuvja, sebepeja taro bare bavlalina hem birśima naśti hulena ko akava airporti.
👇👇👇
Дубаи, финансискиот центар на Блискиот Исток, беше парализиран од интензивниот дожд кој во неделата и понеделникот предизвика поплави низ Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, а во Оман загинаа 18 лица.
Главниот меѓународен аеродром во Дубаи во вторникот пренасочи десетици летови бидејќи силен дожд ги погоди Обединетите Арапски Емирати предизвикувајќи големи поплави низ пустинската земја. Поплавени се и пристапните патишта до аеродромот. Слични сцени има и на други места во земјата позната по сувата клима и интензивните летни горештини.

lendo info taro: https://360stepeni.mk/foto-video-dubai-pod-voda-trgovskite-tsentri-poplaveni-luge-spijat-na-aerodromite-luksuzni-avtomobili-plovat-po-ulitsite/

Tablola i Univerzalno hala ko Skopje.. dikhen Video

Foto- lendo taro profil Danela A.
Avdive ani kavin astarga baro jagalipe ani Univerzalno hala ki dis Skopje.
Akaja hala tani pindarutni bash pobuter muzikane thaj khulturake nastanija save kernapes ano akava than but bersa palal.
9- bersha sar thavdinga lakiri renovacija,numa dji akana khoni na vakerela sostar nane agorimi lakiri renovacija.

Ministeriumi bash kultura, Bisera Kostadinova rodela maj sigarutne te keren e institucie buti te shaj arakelapes o ćhane sostar resarga ano baro jagalipe i Univerzalno hala.
Ano akala momentija o kagalipe chivdo tano ani kontrola thaj e avgune informacie vakerna so kerdilo salde materijalnikano bilachipe.
👇👇👇
Рано утринава Универзалната сала во Скопје ја зафати голем пожар. По еден час, екипите на противпожарната единица пожарот го ставија под контрола.

Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска побара итно постапување од надлежните институции со цел побрзо да се најде причината поради која избувна пожарот. Костадиновска најави и продолжување на реконструкцијата на Универзална сала веднаш штом се санира предизвиканата штета.
Video..
RPReplay_Final1712661955
Video lendo taro socijalna mreze.

Mesazo bash 8-to April taro premieri Makedonijako Talat Ðaferi

O Premieri Makedonijako Talat Ðaferi oficijalno bićavga mesazo(bahtarin) prekal o Roma Press, mangindor te bahtarel sa e Romenge o Maśkarthemutno dive e Romengoro 8-to April.

Teleder daja tumen o mesažo savo sone bicavdo dji amende ani makedonikani ćhib.
👇👇👇
Со големо задоволство упатувам до вас во име на Владата на Република Северна Македонија и во мое лично име честитки по повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите.

8 Април е ден којшто го одбележуваме во ваша чест драги сограѓани Роми, затоа што и вие, како и сите граѓани, сте нераскинлив и природен дел на оваа држава и општество. И вие, заедно со сите граѓани ги чувствувате и благодатите, меѓутоа и тешките денови и ситуации кои ги носи животот. Придонесувате со тоа што можете, се трудите да се подобрат состојбите во секоја сфера и се посветувате кон обезбедување на подобра иднина, за нашата заедничка држава, за нашето општество и за нашите идни поколенија. Притоа, го вложувате вашиот единствен и уникатен карактер, вашата харизма, позитивност и бестрашност. Овој ден, е признание и потврда од страна на државата, институциите, вашите сограѓани и општеството во целост дека и вие сте суштински дел од цел овој контекст.

Како Влада, преку усвоената Национална стратегија за Роми која е дел од јавните, државни политики, преземаме мерки во конкретни области за да обезбедиме основа за ваша целосна и вистинска интеграција, затоа што само тогаш, кога и самите ќе бидете дел од системот, ќе можете да го направите најдоброто, првин за себе, потоа и за општеството и државата.
Тука е клучно образованието, кое е најдобра инвестиција во растот и развојот на младите кои се иднината на државата, и на светот. Затоа, бидете мудри, бидете упорни, чекорете храбро и сигурно кон светлината што се појавува кога ќе се просветли умот. Само тогаш ќе може да излезе на светло и вашиот вистински и оригинален потенцијал којшто се разликува од сите други.

Наша обврска како држава и државни институции е да бидеме до Вас во секој чекор напред.

Честит 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите!

Bahtalo Maškarthemutno Dive e Romengo – 8 April!“.

Hazri kerga: Roma Press, bicavdo mesazo taro Premieri Radjako Talat D.

Bahtalo 8-to April Maskarthemutno dive e Romengoro

Bahtalo 8-to April, Maskarthemutno dive e Romengoro!
Среќен 8-ми Април,Меѓународен ден на Ромите!

Sajdime, amala thaj drabarutne kamaja ko anav taro timi Roma Press, taro vilo te bahtara tumenge/ amenge o 8-to April, sar dive savo niśankerelapes bash amaro identiteti, himna, bajrako sar thaj pobuter te na akhargove e laforeja cigani numa salde sar Roma.

Importatno te djanelpesno avgune protagonistija ano avgo Kongres ko London, savo ikergovela ano 1971 bersh ange pobuter decizie panle amare identeteja numa,maj importatno so jekhe hangoja ange paluno lafi bash o lafi cigan pobuter na salde sar ROM, bajrako thaj oleske simbolija sar thaj amari himna Djelem, Djelem.

✅Bahtalo dive e Romengoro 8-to April

Почитувани,
Пријатели,читатели со особено големо задоволство дозволетени во името на тимот на Рома Пресс, од срце да ви го честитаме 8- ми Април,како ден за одбележување на ромскиот идентитет,химна,знаме и признавање на терминот/зборот РОМ.

На првиот светски конгрес на Ромите кој беше оддржан во Лондон од 6 до 8 април 1971 година со која беше донесена одлуката зборот циган да се замени со РОМ, одлука за форма како и симболите на ромското знаме, сите заедно на тој конгрес едногласно се согласија да биде и нашата химна насловена Џелем, Џелем.

Денес сите ние заедно горделиво говориме на нашиот мајчин јазик Ромски, а со тоа го укажуваме нашиот идентитет, постоење како народ еднаков со сите други останати.

✅Нека ни е среќен и вечен 8- ми Април.

Hazri kerga: Roma Press

- Reklam -
Ketering

KOLUMNE