Dive bašh tavdipe lavkeribe thaj đjenipe ko EU nane te iranel o kursi e Utarale Makedonijako

781

40-минутната средба меѓу канцеларката Меркел и премиерот Заев го потврди она што неколку дена Брисел се обидуваше да го каже во позавиена форма. Македонија летово ќе го мине без датум за преговори, но овој пат, со јасно ветување од Меркел дека Берлин својата работа ќе ја заврши на есен. Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на унијата. На средбата канцеларката потенцираше дека Северна Македонија го испорача очекуваното и дека таа и Берлин на тоа гледаат многу позитивно, изјави Заев по средбата во Берлин. Меркел не даде изјава. Својот став го искажа преку писмено соопштение, срочено во неколку општопознати реченици и без прецизни детали за средбата.

Фокусот беше ставен и на „прашање од надворешната и европската политика. Германија заедно со Франција си поставија цел – зајакнување на стабилноста на балканскиот регион. Важен чекор кон тоа беше решавањето за спорот со името „Македонија”, се вели во дел од соопштението од Кабинетот на Меркел. Сепак, потврда дека Бундестагот во септември ќе даде зелено светло, стигна од пратеникот на партијата на Меркел, Јохан Вадефул, кој за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се обиде да ги расчисти дилемите поради како што потенцира непотребната нервоза во Северна Македонија.

40 dakikengo dikhipe maškar kancelarka Merkel thaj premieri Zoran Zaev  nakhla e lafensar tahr odova naglal so kamela sine te vakerel amenge o Brisel, salde ki aver forma.

Makedonija akava nilaj nakhela bi čivde dive tavdipnaske o lavkeribe  đjenipaske ko EU i Utarali Makedonija, numa yrale sas dendo o Lafi thar i Merkel  bašh o Berlin  piri buti ka agorkerela  anglal o jevend.

Kancelarka Merkel puterde vakerga o Bundestag ka anel o paluno lafi  ko čhon septemvro  bašh mukibe te tavdelpes o lavkeribe  maškar EU thaj Utarali Makedonija, phanle e anglaldikhle procedurensar kothar i SR Germanija ko pučhipe bašh buvlipe e Unijako.

Fokusi thano dendo  ko pučhipe thar avruni evrospko politika, germanija barabutne e Francijaja čivge peske jek celjo te anen maj anglal o stabiliteto ko balkani.Baro importatn pir sas odova so resargapes o na halovipe e anaveja e Makedonijako, vakerelapes ko havlaribe kothar Kabineti  thari Merkel.

Hazri kerga:Roma Press