Argentina našti te resarel đji ko jekto than ko khelibe fudbali

844

Фудбалската репрезентација на Аргентина не успеа да го победи ниту вториот натпревар на Копа Америка. Во возбудлив натпревар Гаучосите одиграа нерешено со Парагвај (1:1) и така во последното коло против Катар мора да победат ако сакаат да одат понатаму. Прв до погодок во овој натпревар стигна селегцијата на Парагвај. Се играше 37. минута кога фантастичната акција на Алмирон ја завршува Ричард Санчез за 0:1. На полувреме се замина со водство на Парагвај, а од самиот старт на вториот дел селекторот на Аргентина го внесе Агуеро, па оваа репрезентација заигра со тројца напаѓачи (Меси, Лаутаро, Агуеро). Во 57. минута погоди Меси. Досуден беше пенал после играње со рака, а првата ѕвезда на Аргентина погодува за 1:1. Само пет минути подоцна нов пенал, овој пат за Парагвај. Гонзалез ја превзема одговорноста, но Армани одлично брани и резултатот на семафорот остана 1:1.

Fudbaleski reprezentacija  thar Argentina na sineolen šajipe  te resaren ko jekto than hem ko dujto fori khelibe  ko Kopa Amerika.

Ko šukar dikhlo khelibe fudbali ko thar o Gaučosija khelge pata pata e Paragvajeja 1:1 thaj agar o paluno kolo  mujal o Katar ka valani te resareenlen butederipnaja ko dejbe gojla te mangena te đjan i ponodorig.

Ko ekvaš vakti e khelibnasko legaripnaja  anglalipnaja kothar o Paragvaj , thaj thar korkoro starti  e dujtone kotoreske  o selektori thar Argentina čhivga e Aguere, pali akava i repreyentacija  khelga trine  solo  khelutnensar (Mesi, Lautero,Aguero).

Kho 57 dakiko  o Mesi  kerga o penal, akava fori bašh o Paragvaj soske khelga vasteja, aso i jekto čereni  thar Argentina  anela o rezultato ko 1:1.

Hazri kerga:Roma Press