Kanada tablovela-bašh jekto fori o Toronto thano šampioni ki NBA liga

779

Кошаркарите на Торонто Рептрос стигнаа до историски успех победувајќи во шестиот натпревар на гостувањето кај Голден Стејт Вориорс (114:110) со што стигнаа до својата прва титула во НБА Лигата. Кошаркарите од Канада одиграа одлична финална серија и сосема заслужено го однесоа големиот пехар во Џурасик Парк. Во текот на целиот натпревар резултатот беше израмнет,а двата тимови се менуваа во водството. На 18 секунди до крајот Торонто водеше со 111:110, а Голден Стејт имаше напад за победа со што ќе ја продолжеа серијата. Стеф Кари сепак не го реализираше шутот за победа, а потоа Кави Ленард погоди слободни фрлања за голема радост на Торонто.

Košarkarija  thar Toronto  Reptros resarge đji ko historijako  vaydipe ikeribnaja o jekhto than  ko olengoro misafirluko ko Golden Stejt Voriorr, resaribnaja ko rezultatoja maškar 114:110,  e asavke rezultatoja ola iranenapes khere sar šampijonija khi NBA liga.

Košarkarija  thar Kanada  khelge šukar finale  thaj čačibnaske resaribnaja resaribnaja ikerena o jekhto than ikeribnaja o pehari  ko Đurasik Park.

Sasto khelibna e rezultatoja nakhena sas fifta fifta, numa maškar olende  sas  jek thar olende te lengaren tikno anglalipa, aso o agor te agorkerel e asavke rezultatoja, vakerena sportikane žurnalistoja.

Hayri kerga:Roma Press